Cílem studia je získat komplexní vzdělání v oblasti astrofyziky vysokých energií se silným důrazem na observační aspekty. Důraz je kladen na propojení teoretických modelů z oblasti relativistické fyziky, astrofyziky i astročásticové fyziky s fenomenologií fyzikálních procesů pozorovaných ve vesmíru.
Teoretický základ studia zahrne matematický i fyzikální aparát speciální a obecné relativity, částicovou fyziku, základy astročásticové fyziky i matematické a informatické nástroje nutné ke zpracovávání observační dat a jejich interpretaci.
V rámci fenomenologie astrofyziky vysokých energii bude studium primárně orientována na získání přehledových znalostí o kosmických zdrojích vysokoenergetických emisí. Bude diskutována rentgenová a gama emise stelárních objektů i komplexní emise klasifikace aktivních galaktických jader. Studenti budou také seznámeni s fenomenologií vysokoenergetického kosmického záření a její teoretickou interpretací. Studenti budou detailně seznámeni s astrofyzikálními modely bílých trpaslíků, neutronových hvězd a černých děr s důrazem na manifestaci teoretických predikcí v observačních datech.
Cílem studia je i úvod do gravitační astronomie zahrnující znalostí o zdrojích gravitačních vln a jejich detekci a interpretaci orientovaná opět primárně na observační fenomenologii.
Další cíl studia představuje příprava studentů na kooperaci v mezinárodních výzkumných týmech. Magisterský mezinárodní studijní program proto bude realizován ve spolupráci se zahraničními špičkovými vědeckými pracovišti INAF – Osservatorio Astronomico di Roma (Řím, Itálie) a ISSI – International Space Science Institute, (Bern, Švýcarsko). Proto jsou studenti povinni během studia absolvovat studijní pobyty a výzkumnou stáž na spolupracujících zahraničních pracovištích a je kladen důraz na jejich aktivní práci realizovanou formou projektů supervizovaných zahraničními a tuzemskými pracovníky.
Důsledkem takto koncipovaného oboru bude zvýšení kvality připravenosti absolventa pro vstup na oborově specifický trh práce v mezinárodních vědeckých týmech a na mezinárodních vědeckovýzkumných institucích.